Чани – ще один з найпопулярніших видів відпочинку та розслаблення. Найбільше його переваги можна відчути у прохолодну пору року, тож, із настанням осені відпочинок у чанах набирає обертів. Разом з тим, перед господарями таких відпочинкових споруд постає інше питання: як забезпечити не лише комфорт відпочивальників, а й повну безпеку та відповідність купелі санітарно-гігієнічним нормам.
Ретельний та якісний догляд за чаном – комфорт та безпека відпочивальників
На Західній Україні ще можна зустріти старі чавунні чани, дезінфекція яких здебільшого полягає у прожарюванні на вогні та кип’ятінні води. Проте більш сучасні чани виготовляються з дерева, нержавіючої сталі, чорного металу, пластику тощо. Відповідно, прожарюванням та кип’ятінням тут не відбудешся, догляд за такою купелю має бути зовсім іншим. Є декілька моментів, на які варто звернути увагу тим, хто забезпечує догляд за чанами:
- Правильна водопідготовка та регулювання РН. Як і в басейни, вода у чани набирається із зовнішніх джерел. Як правило, ця вода потребує спеціальної підготовки, а саме застосування спеціальних препаратів, а саме засобів РН та дезінфектантів. Це можуть бути засоби на основі хлору, брому, активного кисню. Найпопулярнішими нині є хлормісткі препарати, як найдієвіші та найдоступніші.
-
Заміна води. Відпочинок у чані передбачає не лише велику кількість людей, а й її підігрів до досить високої температури. Зважаючи на це, навіть найретельніша водопідготовка не забезпечить ідеальної чистоти та безпеки водного середовища у чані. Воду періодично треба замінювати та регулярно вносити засоби спеціальної хімії.
- Регулювання жорсткості. Вода в чани поступає з зовнішніх джерел. Як правило, вона має високу жорсткість та містить велику кількість мінералів (кальцій та магній), які осаджуються на поверхні. Це призводить до утворення вапняного нальоту, який може призвести до корозії металевих поверхонь та деталей. В ідеалі жорсткість води має бути меншою за 100 мг/л. Досягти цього можна за допомогою фільтрації або спеціальних засобів для пом’якшення води. Наприклад, Aquadoctor SM StopMineral або Анти-накип PG-12.
- Боротьба з водоростями. Тепла вода, невелика площа та значна кількість відпочивальників вимагають застосування альгіцидів. Це препарати, які не лише боряться з зеленими шкідниками, а й попереджують їх розвиток.
-
Миття та сушіння. Якщо чан призначений для приватних потреб і його використовують досить нечасто, варто зливати воду на період простою купелі та ретельно її висушувати. Це допоможе запобігти надмірному зволоженню конструкції і розвитку корозії.
- Накриття. На час неробочих періодів, чан треба накривати. Для цього варто використовувати спеціальне накриття, наприклад, солярну плівку. Її можна придбати в інтернет-магазині WaterLine. Окрім того, більшість продавців чанів, досить часто пропонують кришки до них. Накриття допоможе уникнути потрапляння опадів і сміття.
Контроль pH, як основна частина догляду за чаном
Усі вищеперераховані етапи по догляду за чаном будуть мати низьку ефективність у разі невідповідності нормі показника кислотно-лужного балансу. Якщо pH перевищує норму, або має занизький показник, засоби спеціальної хімії працюватимуть у півсили, а то й менше. Окрім того, така ситуація вплине й на відпочивальників. Вони почуватимуться дискомфортно, у людей можуть з’являтися подразнення, свербіж, почервоніння слизових оболонок, сухість шкіри та волосся.
Зважаючи на це, слід використовувати правило: рівень pH заміряти регулярно (раз на два дні), а у разі невідповідності коригувати. Що стосується вимірювання рівня pH, то для цього використовують спеціальні тестери. В інтернет-магазині WaterLine пропонуються ручні та цифрові тестери, крапельні і таблеткові системи від Aquadoctor, Kokido, LoviBond.
Варто зазначити, що рівень pH у чані має відповідати показнику 7.2-7.6 одиниць. У разі відхилення від норми (зменшення чи збільшення) є можливість його відкоригувати. Для цього варто мати під рукою засоби pH-плюс або pH-мінус.