Чани – це місце релаксу та відновлення сил під відкритим небом. Відпочивати у таких купелях можна цілий рік, та з настанням холодів відновлення стає ще більш затребуваним. Раніше чани були здебільшого екзотикою Західної України, проте нині гідроспоруди встановлюють у СПА, комплексах відпочинку та на приватних ділянках. Де б не знаходився чан, здоровий і комфортний відпочинок у ньому буде забезпечено лише за умови правильного догляду. Частиною цього догляду є правильна водопідготовка.
РH та його вплив на дезінфекцію води
Чани першого покоління, як правило, виготовлялись з чавуну. Їх чистоти та безпечності досягали шляхом миття чаші, її прожарювання, заміни води та кип’ятіння. Сучасні чани виготовляють з різних матеріалів: нержавіючої сталі, чорного металу, дерева та пластику. Відповідно й догляд за ними є абсолютно іншим. Окрім миття, очищення поверхонь, заміни води, обов’язковою для таких чанів є дезінфекція води.
Перед тим, як говорити про дезінфекцію, обов’язково слід наголосити на наступному моменті: обеззараження води лише тоді буде дієвим, коли в купелі дотримується нормальний рівень кислотно-лужного балансу (pH). За словами фахівців, нормальним вважається pH показники якого становлять 7.2-7.6 одиниць. У протилежному випадку це може мати негативні наслідки, як для самого чану, так і для людей, які в ньому відпочивають.
- Високий рівень РН: подразнення шкіри, почервоніння слизових оболонок, сухість волосся та ламкість нігтів у відпочивальників; погіршення стану поверхонь чану; зниження ефективності дезінфікуючих препаратів.
-
Низький рівень РН: почервоніння очей і подразнення слизових оболонок; корозія металевих поверхонь та обладнання; помутніння води.
Для того, щоб запобігти цій ситуації, рівень кислотно-лужного балансу в чані слід постійно перевіряти (один-два рази на тиждень). Для цього варто мати в запасі спеціальні тестери для вимірювання pH. Придбавати їх слід у спеціалізованих магазинах, наприклад, WaterLine. У цьому інтернет-магазині пропонують великий асортимент тестерів, зокрема, ручні та цифрові, крапельні й таблеткові системи від Aquadoctor, Kokido, LoviBond.
Якщо тестер покаже відхилення pH від норми, показник у найкоротший термін треба відкоригувати. Для цього краще мати у запасі засоби типу pH-плюс або pH-мінус. Вони також є в асортименті компаній Aquadoctor, Crystal Pool та інших.
Яким чином доглядають за чаном
Характерними для чанів є невеликий об’єм та простір, велика кількість відпочивальників і постійний підігрів води. Зважаючи на ці фактори, прибирання в чанах - купелях має включати:
- Регулярну заміну води. Навіть, якщо воду в чані фільтрувати та вносити дезінфікуючі препарати, її потрібно регулярно замінювати.
-
Дезінфекція води в чані. Не секрет, що в умовах постійного підігріву та великої відвідуваності, кількість небезпечних мікроорганізмів, бактерій та грибків зростає. Зважаючи на це слід проводити регулярне знезараження води.
-
Регулювання жорсткості. Воду в чани набирають з різних джерел (водогін, артезіанська свердловина, водойми). За таких умов, вода мода мати підвищену жорсткість, тому вимагає пом’якшення. Це дасть можливість уникнути вапняного нальоту та корозії. Пом’якшити воду можна за допомогою спеціальних пом’якшувальних засобів, наприклад, Aquadoctor SM StopMineral або Анти-накип PG-12.
-
Профілактика водоростей. Тепла вода провокує ріст зелених шкідників. Лише за допомогою дезінфекції з водоростями не впоратися, а от поєднання дезінфікуючого препарату та альгіциду матиме високу ефективність.
-
Миття. Поверхні чану потрібно мити регулярно. Аби полегшити цей процес, варто використовувати спеціальні засоби типу Crystal Pool для очищення нальоту. Якщо чан не планується використовувати протягом тривалого часу, його треба просушити.
-
Накриття. У час простою та нічний період чани краще накривати. Для цього можна скористатись солярною плівкою, або спеціальною кришкою для чану.
Регулярна дезінфекція чану та контроль кислотно-лужного балансу – це, в першу чергу, можливість забезпечити комфортний і безпечний відпочинок. Окрім того, догляд дасть можливість значно подовжити тривалість експлуатації купелі.