Усе частіше, підбираючи пристрій для підігріву води в басейні, власники таких гідроспоруд, зупиняються на теплових насосах. Попри досить недешеву вартість, такі агрегати швидко окупаються, адже для роботи витрачають мінімальну кількість електроенергії та мають тривалий ресурс роботи.
Варто зазначити, що навіть зважившись на встановлення теплового насоса, господарям треба правильно підібрати агрегат. Слід врахувати, що теплонасоси бувають різних типів і в кожного з них є свої особливості.
Що таке тепловий насос, види та принцип роботи
Тепловий насос – це ефективний та екологічний пристрій, який для підігріву води використовує тепло навколишнього середовища. Відомо, що тепловою енергією володіють навіть зовнішньо холодні об’єкти, проте її потенціал треба підвищувати. Саме це роблять теплові насоси, які працюють за принципом звичайного холодильника.
Тепловий насос складається з внутрішньої та зовнішньої частин, між якими розташовується випарний та компресорний вузли. Усі складові агрегату з’єднуються трубопровідним контуром. Устаткування працює наступним чином:
-
циркулюючи зовнішньою трубопроводною системою агрегату, теплоносій поглинає низькопотенційну енергію з навколишнього середовища;
-
потрапляючи у випарний вузол, теплоносій призводить до закипання фреону, холодоагент перетворюється з рідини на газ;
-
газ переміщується в компресорний вузол, де під тиском продовжує нагріватись;
-
холодоагент поступає в конденсатор, де відбувається зниження його температури та зворотнє перетворення на рідину.
-
теплова енергія зібрана холодоагентом з навколишнього середовища передається нагрівальній системі басейну.
У результаті циклічного повторення цього процесу відбувається ефективний підігрів води в резервуарі будь-якого типу. Електроенергію теплонасоси використовують лише для нагнітання потрібного тиску та перекачування холодоагенту.
Що стосується різновидів теплових насосів, виробники пропонують користувачам агрегати трьох типів:
-
Вода-вода. Це теплонасоси, які використовують енергію водойм. Остання має бути розташована на відстані не більше 100 м від басейну. На дні водойми, на глибині 3 м встановлюється контур системи. Теплові насоси такого типу найчастіше купують для критих басейнів, адже вони дають можливість підігрівати воду протягом усього року.
- Грунт-вода. Такі пристрої використовують енергію ґрунту. Саме в нього або спеціально підготовлені вертикальні свердловини монтують первинний опалювальний контур. Його встановлюють в на 30-40 см нижче рівня промерзання ґрунту, а між трубами дотримуються відстані в 1 м. Найчастіше такі системи використовують для підігріву води у вуличних басейнах.
-
Повітря-вода. Насос цього типу для підігріву води використовує низькопотенційну енергію повітря. Агрегат не потребує свердловин чи водойми, проте він може працювати за температури повітря не нижче +5 градусів. Системи цього типу найчастіше встановлюють в резервуарах, які експлуатуються протягом літньо-осіннього періоду.
Що врахувати при виборі теплового насосу
Про тепловий насос краще подумати ще під час проєктування басейну. До уваги слід взяти низку критеріїв, а саме:
- Тип теплонасоса. Найвигіднішим вважається грунт-вода, проте його встановлення є найзатратнішим. Воно вимагає наявності земельної ділянки, спеціальної техніки та робочої сили. Віддавши перевагу системі вода-вода, слід розуміти, що поряд має бути водойма. Устаткування типу повітря-повітря значно простіше, однак ефективність його нижча.
- Потужність. Визначаючи цей показник, до уваги слід взяти об’єм басейну, матеріал його виготовлення, місце розташування, кліматичні умови, початкову температуру води та остаточну. Зважаючи на рекомендації фахівців, для басейнів об’ємом 10 м3 краще брати водонагрівач потужністю 4-6 кВт, 20 м3 – 6-9 кВт, 30 м3 – 12 кВт, 40 м3 – 15 кВт, 50-60 м3 – 18 кВт, 70-80 м3 – 26 кВт, 90-110 м3 – 36 кВт, 120-140 м3 – 48 кВт, 150 м3 – 60 кВт.
Окрім цього, увагу слід звернути на бренд теплонасосу та репутацію виробника, додаткові функції (наприклад, можливість не лише підігрівати воду, а й охолоджувати у жарку пору року), звернути увагу на вартість обладнання.