Сучасні технології дозволяють користуватися басейном не тільки в літній період. Навіть тоді, коли закінчився період активного відпочинку, температуру води в штучній водоймі можна постійно тримати на оптимальному рівні. Альтернативою електричним обігрівачам є спеціальні теплові насоси. Враховуючи ряд факторів, є можливість підібрати теплові насоси для обігріву будь-якої конструкції.
Частіше всього ці пристрої використовуються для обігріву навколишнього середовища, але можуть виконувати й функцію охолодження. Якщо порівнювати їх функціонування з газовими чи твердопаливними котлами, економія може становити від 25 до 60% (в залежності від параметрів басейну та умов, в яких він експлуатується).
Теплові насоси для басейну: види та принцип роботи
Теплові насоси для обігріву басейну стали оптимальною альтернативою електричним, газовим та твердопаливним котлам, вартість обслуговування яких останнім часом значно зросла. Використання теплових насосів для басейнів дозволяє брати енергію з навколишнього середовища та перетворювати його в високопотенційне тепло. Плануючи встановлювати тепловий насос, варто розуміти, скільки енергії він буде використовувати та скільки можна заощадити на такій конструкції. Так, в середньому, використавши 1 кВт енергії, можна отримати 4-5 кВт альтернативної теплової енергії. Тобто з 1 кВт звичайної електрики близько 3-4 кВт можна отримувати безкоштовно.
В залежності від того, звідки буде акумулюватися альтернативне тепло, теплові насоси можуть бути наступних видів:-
Повітряні конструкції – з допомогою спеціальних вентиляторів вбирають енергію повітря та передають її у водне середовище.
-
Водяні конструкції – використовується енергія підземних та наземних водойм.
-
Геотермальні види теплових насосів – використання тепла землі. Для передачі тепла до насосу використовують горизонтальні колектори та вертикальні зонди.
Обираючи вид конструкції, слід орієнтуватися, що встановлення і використання кожної з них має свої особливості. Так, встановлення водяного обладнання вимагає наявності свердловини для доступу до підземних вод або ж природної водойми розташованої не далі, ніж 100 м від місця встановлення конструкції. Щоб зафіксувати геотермальний агрегат, слід передбачити наявність вертикального зонду. Встановлення такої конструкції вийде найдорожчим. Доступними та невибагливими у встановленні будуть теплові насоси, що отримують тепло з повітря і нагадують зовні кондиціонер.
Керувати такими пристроями просто, оскільки практично всі вони працюють на автоматі. Використання теплових насосів дозволяє не тільки створити комфортні умови для відпочинку, але й значно заощадити кошти для підігріву басейну.
Розрахунок потужності теплового насосу для басейну
Якщо в планах встановлення теплового насосу, визначитися потрібно не лише з типом теплового джерела, але й врахувати ряд інших критеріїв.
-
Кількість води в штучній водоймі.
-
Загальна площа басейну та розміри дзеркала води.
-
Тип басейну та його місце знаходження.
-
Наявність та тип теплоізоляції конструкції.
-
Різниця між бажаними показниками температури та наявними перед початком нагрівання.
Інші критерії (наприклад, наявність вентиляційної системи, в приміщенні відкритого чи закритого типу знаходиться штучна водойма).
Скільки коштів заощаджує тепловий насос для басейну
Ефективність теплового насоса для басейну залежить від декількох факторів, таких як розмір басейну, температура навколишнього середовища, температура, до якої потрібно підігріти воду, і енергоефективність самого насоса.
Зазвичай тепловий насос для басейну може заощаджувати від 50% до 70% енергії, порівняно з іншими методами підігріву води (газовий котел або електричний обігрівач). Проте точність цих значень може залежати від вищезгаданих факторів.
Заощадження енергії залежать від того, наскільки добре тепловий насос використовує доступну теплову енергію з навколишнього середовища для підігріву води в басейні. Важливо врахувати, що конкретні результати можуть варіюватись в залежності від умов, встановлення та використання теплового насоса для басейну. Рекомендується проконсультуватись з фахівцем або виробником конкретного теплового насоса для отримання точних даних щодо його ефективності та потенційних заощаджень енергії.
Оскільки басейн відкритого типу нестиме найбільші тепловтрати, то й обігрів його вимагатиме більшої потужності. Щоб збільшити ефективність функціонування теплового насосу та мінімізувати втрати, не зайвим буде утеплити чашу басейну (особливо, якщо мова йде про басейни великих розмірів). В закритому приміщенні такою альтернативою може стати встановлення теплої підлоги та пристроїв обігріву повітря.