Басейн на території присадибної ділянки або на дачі вже давно перестав бути засобом розкоші. Іноді відпочинок в штучному водоймищі буває зіпсований каламутній рудуватою водою. Такий стан води – ознака підвищеного вмісту в ній заліза. Саме по собі воно нешкідливе, але контакт з іншими речовинами призводить до окислениям, які перетворюються в бактеріальні слизу.
Така вода стає дуже токсичною, вона небезпечна для людського організму і може призвести до ряду захворювань і поломок обладнання басейну.
Ознаки підвищеного вмісту заліза в басейні
Зрозуміти, що у воді міститься підвищена кількість заліза можна за кількома ознаками:
- вода набула червоно-бурий відтінок, а на дні проглядається крупнодисперсная суспензію у вигляді мулу;
- у резервуарі утворилася іржа, а на стінках з'явився сіруватий наліт;
- у води з'явився неприємний присмак і запах заліза.
За санітарними нормами в воді басейну повинна бути не більше 0,3 мг заліза на 1 л. Дізнатися показник вмісту заліза можна тільки в лабораторії.
Причини появи заліза в басейні
Як правило басейни заповнюються водою з різних джерел. Це може бути вода з централізованого джерела водопостачання або нецентралізованого, тобто природного походження. Розчинене залізо може зустрічатися в кожному з них. У воді з централізованих джерел метал утворюється в результаті корозії труб водопровідної магістралі, в нецентралізованих до цього призводить ерозія грунту і грунту.
Наповнивши басейн у перший раз, варто провести превентивне знезалізнення води навіть якщо видимих ознак наявності заліза немає. Справа в тому, що вода з-під крана, а тим більше з свердловини в будь-якому випадку буде містити кілька видів заліза і вимагає очищення.
Як обезжелезить воду в басейні
Найбільш ефективними способами очищення води від заліза є:
- коагуляція;
- аерація;
- іонообмін;
- зворотний осмос.
Очищення басейну від заліза з допомогою звичайних фільтрів неможлива. В першу чергу необхідно провести коагуляцію металу. Цей процес ґрунтується на використанні спеціального розчину коагулянту. Певна доза цього препарату призводить до того, що розчинене залізо збирається в крупнодисперсные частинки, які потім легко видаляються за допомогою фільтрів. Для окислення заліза рекомендуються засоби на основі гіпохлориту натрію, озону, пероксиду. Гіпохлорит натрію – це безпечна альтернатива хлоруванню. Такие препараты качественно очищают воду, не наносят вреда здоровью, доступны по цене.
Аэрация – это метод очищения воды с помощью кислорода. Он окисляет железо, которое содержится в воде в разных формах, и осаждает его на дно в виде ржавчины. Осевший осадок отфильтровывается удобным способом. Активный кислород более известен как безопасная химия для бассейна, он реализуется в виде порошка, гранул, таблеток, в жидком виде.
Ионообмен применяют на последнем этапе удаления железа. Он позволяет максимально очистить воду. На начальном этапе этот метод применять не рекомендуется, так как он приводит к образованию пленки, которая забивает систему и снижает ее работоспособность.
Метод обратного осмоса позволяет избавиться от многих проблем с водой, в том числе и от высокого содержания железа. Он представляет собой процесс, во время которого вода под давлением фильтруется через мембранный фильтр. Такой метод очистки от железа является достаточно дорогим и непроизводительным для частных бассейнов.
Как следует из нашей статьи, методов обезжелезивания воды в бассейне существует достаточно много. Какой из них применим для вашего водоема, поможет определиться химический анализ воды. В любом случае очистки бассейна от железа должна проводиться с использованием специальной химии для бассейна.